اخبار منطقه کوهسرخ

ارسال مطالب این سایت به ایمیل شما

برای دریافت آخرین اخبار این سایت ایمیل خود را در زیر وارد کنید

Delivered by FeedBurner


کوهسرخ و مشکلات قالی باف ها

تاریخ:دوشنبه 12 تیر 1391-18:31

مشكلات قالی باف های كوهسرخ در یك نگاه

 

 

ساعت 4 و نیم صبح از خواب بیدار می شوم و پس از اقامه نماز صبح، به پشت دار قالی می روم و تا ساعت 8 صبح به قالی بافی مشغول هستم و سپس نیم ساعت برای صرف صبحانه قالی بافی را رها می کنم. یکی از قالی باف های منطقه کوهسرخ با بیان این مطالب به خراسان افزود: پس از صرف صبحانه دوباره به پشت دار قالی می روم و تا ساعت یك و نیم بعد از ظهر قالی بافی را ادامه می دهم. وی ادامه داد: بعد از صرف نهار و استراحت از ساعت 2 و نیم بعد از ظهر تا اذان مغرب به قالی بافی ادامه می دهم. وی افزود: تمام روزهای هفته به جز جمعه ها با این وضعیت کار می کنم. /

وقتی به کارگاه قالی بافی می روی، شاهد رنگ بندی های مختلف با اسامی متفاوت از اسامی رایج آن ها در جامعه، هستی. سپس می بینی یک نفر از قالی باف ها که به وی نقشه خوان می گویند، تک تک رنگ ها را به شیوه ای هنرمندانه از روی نقشه برای سایرین می خواند و سایر قالی باف ها در هر دو طرف آن را اجرا می کنند و با گفتن «بله» به نقشه خوان می فهمانند که با او در یک مرحله قرار دارند و با این کار، طرح های دو طرف قالی به صورت یکسان پدید می آید كه به این فرآیند «زه» می گویند.

قالی باف، با دستان پینه بسته، گره ها را بر تار و پود قالی می بافد، گره هایی که مجموع آنها نقش و نگارهایی است که جایگاه هنر ایرانی را تا عالی ترین درجه می رساند. دست های پینه بسته او حکایت از سختی کارش دارد چرا که گرفتن قلاب های آهنین و آن هم حدود 10 ساعت در روز کار آسانی نیست.

قالی بافی یک هنر و بلکه صنعت است که نیازمند توجه بیشتر مسئولان است. شایسته است کسی که به این شغل مشغول است را هنرمند بنامیم و شایسته تر آن که درآمد و سطح زندگی قالی باف ها در حدی باشد که سایر افراد نیز به دنبال فراگیری این هنر باشند.

مقام معظم رهبری نیز بر اهمیت و ضرورت حمایت بخش تعاون از قالی بافان کشور تاکید و خاطرنشان کردند: هنر گوهر بسیار گرانبهایى است كه ارزش و گرانبهایى آن فقط بدین جهت نیست كه دلها و چشمهایى را به خود جذب مى‌كند و خیلى از چیزهایى كه هنرى نیست، ممكن است چشمها و دلهایى را به خود جذب كند. نه، این یك موهبت و عطیه الهى است. حقیقت هنر یك عطیّه الهى است. اگرچه بُروز هنر در چگونگى تبیین است، اما این، همه حقیقت هنر نیست. پیش از تبیین، یك ادراك و احساس هنرى وجود دارد و نكته اصلى آن‌جاست. بعد از آن كه یك زیبایى، یك ظرافت و یك حقیقت ادراك شد، از آن هزار نكته باریكتر از مو كه گاهى آدم هاى غیر هنرمند نمى‌توانند یك نكته‌اش را هم درك كنند، هنرمند با همان روح هنرى و با آن چراغ هنر كه در درون او برافروخته شده است، ظرایف و دقایق و حقایقى را ابراز مى‌كند. این مى‌شود هنر واقعى و حقیقى كه ناشى از یك ادراك و یك بازتاب و یك تبیین است.

با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه کوهسرخ و رونق کشاورزی، شغل جمعیت زیادی از اهالی کوهسرخ کشاورزی، دامپروری و قالی بافی است که بیشتر مردان به کار کشاورزی و زنان به قالی بافی مشغول هستند. فرزندان خانواده ها نیز در ساعات غیردرسی به کار دامپروری مشغول و در تامین مخارج زندگی سهیم هستند. بیشتر قالی باف های کوهسرخ، بافنده قالی های طرح تبریز هستند و چند سالی است که قالی های طرح نائین را کنار گذاشته اند. زمینه بیشتر قالی های طرح تبریز رنگ «مسی» است. از جمله رنگ های موجود در قالی های طرح تبریز می توان به رنگ های «لاکی»، «خاکی بادامی»، «هلندانی»، «کرب»، «لاجورد»، «مسی» و... اشاره کرد.

/حمایت بیمه تامین اجتماعی/

یکی از نیازهای اصلی قالی بافان کوهسرخ، بیمه تامین اجتماعی است که با وجود این بیمه، مردم می توانند پس از سال ها از پشت دار قالی بیرون بیایند و زندگی راحت تری داشته باشند. چندین سال است که تعداد زیادی از اهالی کوهسرخ از بیمه قالی بافی و مزایای آن بی خبر هستند و از اینکه می توان با بیمه قالی بافی، روزی به این کار سخت  و مشقت آور پایان داد غافل هستند. یکی از اهالی کوهسرخ که خستگی  از کار قالی بافی در صورتش نمایان بود به خبرنگار ما گفت: من در سن 10 سالگی ترک تحصیل کردم و بیش از 20 سال است که به شغل قالی بافی مشغول هستم. وی گفت: شغل قالی بافی بسیار سخت و کم درآمد است و تاثیرات جسمی خطرناکی بر ستون مهره ها، قدرت بینایی، عضلات دست و... می گذارد. وی افزود: اگر به قالی بافی به عنوان هنر و به قالی باف به عنوان هنرمند نگاه شود، شاید برخی از مشکلات ما بر طرف شود. یکی از اهالی روستای «سنجدک» به خراسان گفت: من از بیمه قالی بافی و شرایط آن بی خبر بوده ام. وی افزود: بیش از 14 سال است که مشغول قالی بافی هستم و از شرایط بیمه قالی بافی بی خبر بوده ام. «صدیقه زارعی» به خراسان گفت: یکی از دلایلی که خود را بیمه نکرده ام این است که باید مراحل اداری آن در شهرستان کاشمر صورت بگیرد و توان پیمودن مراحل پیچ و خم اداری در شهرستان کاشمر را ندارم. یکی دیگر از اهالی به خراسان گفت: من از شرایط بیمه شدن مطلع نبوده ام و رفتن به کاشمر نیز برایم به آسانی میسر نشده بود. وی هنگامی که از شرایط و مزایای بیمه قالی بافی آگاه شد گفت: من عمرم را در پای قالی بافی گذاشته ام و این بیمه می تواند نجات دهنده من از پشت دار قالی باشد. وی افزود: مهمترین خواسته ما از مسئولان بیمه تامین اجتماعی است كه با وجود آن می توانیم به آینده شغلمان امیدوار باشیم.

یکی دیگر از اهالی کوهسرخ به خبرنگار ما گفت: اگر به این شغل به عنوان هنر دست و صنایع دستی نگریسته شود و مسئولان نیز قالی باف و خریداران قالی را حمایت کنند، شرایط اقتصادی بهتری برای قالی بافان رقم خواهد خورد.

یکی از فروشندگان نخ و قالی دست باف در کاشمر به خراسان گفت: نوسانات قیمت نخ پشم و ابریشم موجب شده که در برخی مواقع فروشندگان نخ و قالی بافان متضرر شوند. «علی جوادی» ادامه داد: قالی دست باف یک صنعت بسیار ظریف است، یه گونه ای که اگر ترنج قالی کمی عریض شود یا زنجیره های آن کج شود قیمت آن بسیار پایین می آید. وی گفت: قالی بافان کوهسرخ دقت و ظرافت خاصی در بافت قالی دارند و این ظرافت موجب می شود که بافت یک قالی، مدت زمان بیشتری طول بکشد و درآمد کمتری عاید آن ها شود. وی با اشاره به سختی کار قالی بافان گفت: من با بسیاری از قالی بافان کوهسرخ درباره بیمه قالی بافی صحبت کرده ام که جمعیت زیادی از مزایای بیمه مطلع بوده اند و برخی دیگر نیز اهمال می کردند. وی ادامه داد: جمعیت اندکی نیز مسائل مالی را مهمترین دلیل بیمه نشدن خود می دانستند. وی با اشاره به سختی کار قالی بافی گفت: برخی اهالی این روستا بیشتر عمر خود را قالی بافته اند و بیمه قالی بافی می تواند نجات دهنده آن ها از پشت دار قالی باشد. یكی از پیشكسوتان صنعت فرش كاشمر به خراسان گفت: قالی باف های زیادی از كوهسرخ، بیش از 30 سال است كه به قالی بافی مشغول هستند و به تازگی بیمه شده اند. «علی كاووسیان» ادامه داد: بیش از یك سال است كه این بیمه كامل شده است و این بیمه فقط بیكاری و استراحت ندارد. وی این این طرح را برای قالی باف ها مناسب دانست و افزود: اگر قالی باف های واقعی از این طرح استقبال كنند، بسیاری از مشكلات آن ها حل خواهد شد. وی افزود: در موارد زیادی، تسهیلات قالی بافی كه به شهرستان ها ابلاغ می شود به دست قالی باف ها نمی رسد و سایر افراد با عناوین مختلف از آن استفاده می كنند. وی افزود: دلیل این موضوع آن است كه قالی باف ها از این تسهیلات آگاه نمی شوند و یا بنا به دلایلی شرایط دریافت آن را ندارند.

 

/مشكلات اقتصادی/

یكی از قالی بافان كوهسرخ به خبرنگار ما گفت: برای یك قالی به بعاد 2 در 3 متر، باید با 2 نفر دیگر شریك شوم و بعد از 2 ماه، بافت قالی را به اتمام برسانم. وی ادامه داد: هر كدام از ما با وجود 10 ساعت كار در روز، درآمد زیادی نداریم. وی افزود: نوسان قیمت مصالح قالی و ثابت ماندن قیمت خود قالی موجب ضرر ما شده است كه در این زمنیه باید مسئولان ما را مورد توجه قرار دهند.

رئیس شركت سهامی فرش شهرستان كاشمر با تایید مشكلات اقتصادی قالی باف ها گفت: بسیاری از قالی باف ها، اتاق نامناسبی را برای كار انتخاب می كنند. «علی كاووسیان» افزود: مدتی قبل برای بازدید از دارهای قالی به روستاهای كوهسرخ رفتم. وی ادامه داد: هنگامی كه وارد اتاق كار قالی باف ها شدم شاهد تاریكی مطلق بودم. وی گفت: به خاطر نور كم، در ابتدا قادر به دیدن قالی باف ها و دار قالی در اتاق ها نبودم. وی تصریح كرد: به آن ها پیشنهاد خرید چند لامپ را با هزینه شركت فرش دادم.

/مشكلات جسمی/

رئیس شركت سهامی فرش كاشمر به خراسان گفت: قالی باف ها به دلیل كار طاقت فرسا، در معرض آسیب های جسمانی نظیر درد كمر و دردچشم قرار می گیرند. «علی كاووسیان» افزود: شرایط كار در سوله های قالی بافی بسیار سخت است به گونه ای كه بسیاری از آن ها به درد كمر یا چشم مبتلا هستند.

/پاسخ مسئولان/

رئیس سازمان تامین اجتماعی کاشمر در گفت و گو با خراسان اظهار داشت: با توجه به اینکه شغل بسیاری از اهالی کوهسرخ، قالی بافی است، انتظار داریم که مردم کوهسرخ استقبال بیشتری  از این بیمه داشته باشند.

«هادوی» تصریح كرد: اگر مسئولان سطح استان و شهرستان در زمینه ایجاد نمایندگی اقماری در منطقه کوهسرخ همکاری کنند بسیاری از مشکلات ناشی از عضویت در بیمه قالی بافی برطرف خواهد شد.

وی ادامه داد: مدت 8  سال است که نمایندگی اقماری شهرستان خلیل آباد، زیر مجموعه تامین اجتماعی شهرستان کاشمر است و هنوز به شعبه تبدیل نشده است. که موجب ازدحام جمعیت در این شعبه شده است.

 وی ادامه داد: پیچ و خم های اداری و رفت و آمدهای مختلف مردم کوهسرخ به شهرستان کاشمر و ارجاع به ادارات مختلف موجب شده است که برخی از اهالی كوهسرخ نا امید شوند و پیگیر بیمه قالی بافی  نباشند. وی ادامه داد: اگر برخی ادارات نظیر مرکز بهداشت و درمان، مرکز فنی و حرفه ای، شرکت فرش، اداره بازرگانی و...که با موضوع بیمه قالی بافی مرتبط هستند، هر کدام یک نماینده در کوهسرخ به منظور سهولت در کار بیمه اهالی کوهسرخ داشته باشند استقبال از طرح بیمه قالی بافی  بیشتر خواهد شد.

وی بیمه قالی بافی را برای مردم محروم کوهسرخ بسیار مفید و مناسب دانست و گفت: سازمان تامین اجتماعی کاشمر برای تاسیس نمایندگی اقماری در کوهسرخ آمادگی کامل دارد و از سایر ادارات نیز برای ایجاد نمایندگی در کوهسرخ دعوت می کنیم.

وی همچنین هزینه ابتدایی بیمه قالی بافی  نظیر آزمون فنی و حرفه ای، هزینه بهداشتی درمانی اولیه و... را یک میلیون ریال برآورد کرد.

کارشناس امور بیمه شدگان تامین اجتماعی شهرستان کاشمر در پاسخ به خبرنگار ما برای اطلاع رسانی به مردم گفت: نرخ حق بیمه قالی بافان کد دار 27 درصد حداقل دستمزد است که 7 درصد آن توسط بیمه شده گان و 20 درصد آن توسط دولت پرداخت می شود. «فیاض» ادامه داد: بیمه قالی بافان کد دار مزایایی نظیر بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی کلی دارد و مستمری آن نیز کامل است. وی اظهار داشت: دفترچه درمانی نیز جهت استفاده از خدمات درمانی سازمان به طور رایگان و استفاده از سایر مراکز درمانی خارج از سازمان با پرداخت فرانشیز و همچنین استفاده اروتز و پروتز از جمله عینک، دندان مصنوعی و ... قابل استفاده است.

یکی دیگر از کارشناسان بیمه تامین اجتماعی کاشمر در گفتگو با خراسان گفت: یکی دیگر از دلایل عدم استقبال اهالی کوهسرخ از بیمه قالی بافی، وضعیت ضعیف اقتصادی مردم است. «خانم فیاض» ادامه داد: به طور میانگین هر سه ماه باید مبلغ 800 هزار ریال باید پرداخت شود که این مبلغ خارج از توان برخی قالی باف ها است ولی در عین حال برای آینده قالی باف های كوهسرخ بسیار مناسب است.

وی خاطر نشان کرد: مواردی بوده است که برخی قالی بافان که بیمه شده اند به خاطر وضعیت اقتصادی ضعیف قادر به پرداخت این مبلغ نبوده اند و عضویت آن ها در بیمه لغو شده است. وی ادامه داد: به عنوان مثال، یک خانم می گفت که من برای تهیه این مبلغ پولی را روزانه در قلّک می اندازم تا برای پرداخت حق بیمه ذخیره شود ولی در وسط ماه مجبور به استفاده از این پس انداز برای نیازهای اولیه زندگی هستم.

رئیس شرکت سهامی فرش شهرستان کاشمر درپاسخ به درخواست خبرنگار ما مبنی بر راه اندازی نمایندگی شرکت فرش در کوهسرخ گفت: یكی از مشكلات اساسی شركت سهامی فرش كاشمر، كمبود نیرو است. «علی كاووسیان» افزود: شركت سهامی فرش فقط 3 نیرو دارد. «كاووسیان» افزود: هركدام از ما به اندازه 3 یا 4 نفر در روز كار می كنیم كه این موضوع، اعزام نماینده به كوهسرخ را با مشكل مواجه می كند.

در ادامه «ابوالفضل خبازی» رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان کاشمر به خبرنگار ما گفت: مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان کاشمر در صورت تهیه فضای مناسب جهت اجرای آزمون های قالی بافی، نسبت به اعزام آزمون گر به منطقه کوهسرخ اقدام خواهد کرد.

رئیس اداره بازرگانی شهرستان کاشمر نیز آمادگی خود را برای اعزام نماینده ویژه به کوهسرخ و ایجاد نمایندگی برای سهولت در بیمه شدن مردم به خبرنگار ما اعلام کرد. «علوی» گفت: اگر همه ادارات مربوط به بیمه قالی بافی با این موضوع موافقت کردند، اداره بازرگانی نیز موافقت خواهد کرد.

 

 

مهدی  جوادی/12تیر1391نوع مطلب : كوهسرخ و كاشمر 


Admin Logo

گروه فرهنگی پژوهشی روستای ایور 


نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.irشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic