اخبار منطقه کوهسرخ

ارسال مطالب این سایت به ایمیل شما

برای دریافت آخرین اخبار این سایت ایمیل خود را در زیر وارد کنید

Delivered by FeedBurner


روستای «سنجدک»؛ کوه مشکلات، صبر مردم و وعده مسئولان

نویسنده : شریعتی
تاریخ:دوشنبه 23 مرداد 1391-12:02

یکی از مصادیق عدالت محوری که شعار دولت های نهم و دهم است، رسیدگی به مشکلات روستانشینان و قشر محروم جامعه است که تاکنون تلاش هایی نیز در مسیر محرومیت زدایی انجام شده است. در بخش کوهسرخ شاهد خدمات زیادی از سوی دولت هستیم، اما باز هم روستاهایی وجود دارد که برخلاف پی گیری های مسئولان و اهالی روستا، از حداقل امکانات برخوردارند و زمینه مهاجرت بی رویه در آن ها به شهرستان های اطراف فراهم است. روستای «سنجدک» با جمعیت حدود ۱۰۰ خانوار و فاصله ۸۰ کیلومتری با شهرستان کاشمر، با وجود منابعی همچون معدن سنگ و زمینه های کشاورزی و دامداری، از حداقل امکانات برخوردار است. خشکسالی های اخیر تاثیر زیادی بر مهاجرت از این روستا گذاشته است به گونه ای که شاید اگر روند مهاجرت از روستا ادامه یابد، در چند سال آینده خالی از سکنه خواهد شد.آب مورد نیاز زمین های کشاورزی در «سنجدک» بدون حتی یک چاه موتور به وسیله قنات های موجود(که بیشتر آن ها خشک شده است) تامین می شود و آب آشامیدنی مردم نیز از روستای «شامکان» سبزوار تامین می شود و از آن رضایت دارند.
مشکلات کشاورزی و خشکسالی
دهیار روستای سنجدک با اشاره به مهاجرت سالانه ۱۰ خانوار از روستا به شهرستان های کاشمر و خلیل آباد گفت: دلیل اصلی مهاجرت  اهالی این روستا و به ویژه قشر جوان، نبود آب برای کشاورزی و خشک شدن بیشتر قنات های موجود است.« غلامعلی نظری» افزود: همکاری نکردن برخی مسئولان در مورد احداث سد و چاه موتور در مناطق آب خیز روستا موجب بروز این مشکلات شده است. وی ادامه داد: خشکی قنات ها به حدی است که آب خارج شده از قنات، باید چند شبانه روز ذخیره شود تا بتوان با آن زمین کوچکی را آبیاری کرد.دهیار روستا ضمن اشاره به خشکی قنات ها گفت:  در این شرایط، برای یک جوان که امکان کشاورزی و دامداری برایش وجود ندارد، چاره ای جز مهاجرت و رو آوردن به کارگری در شهرها وجود ندارد.«نظری» رونق کشاورزی، اعطای تسهیلات ارزان قیمت به جوانان و حضور آنان در بین اهالی را گامی مثبت برای محرومیت زدایی و جلوگیری از مهاجرت بی رویه دانست و گفت: خوشبختانه به تازگی شاهد حضور برخی مسئولان در روستا بوده ایم و آن ها نیز قول داده اند که پی گیر رفع مشکلات باشند.وی همچنین با اشاره به وعده بخشداری کوهسرخ در سال ۱۳۸۹ مبنی بر اعطای تسهیلات اشتغال به ۲۰ جوان جویای کار افزود: در آن سال ۲۰ نفر از افراد زیر ۳۰ سال که جویای کار بودند به بخشداری معرفی شدند ولی تاکنون هیچ گونه اقدامی در این راستا صورت نگرفته است.یکی از اهالی که به شهرستان خلیل آباد مهاجرت کرده است، به خبرنگار ما گفت: تنهاعامل مهاجرت من از روستای «سنجدک» که آبا و اجدادم در آن زیسته اند، بیکاری است. «ابوالفضل رجایی» گفت: وقتی امکان کشاورزی در روستا وجود ندارد راهی جز ترک روستا نمی بینیم و برای مهاجرت باید خانه و زندگی خود رارها کنم و در شهرستان های اطراف کارگری و در خانه مستاجری زندگی کنم.یکی دیگر از اهالی روستا که به شهرستان کاشمر مهاجرت کرده است نیز به خبرنگار ما گفت: بی شک اگرمجبور نمی شدم زادگاهم را ترک نمی کردم. «حسین مرادی» افزود: اگر ذره ای به رونق کشاورزی و زمینه اشتغال در روستا امید داشتم بر می گشتم و هرگاه بشنوم چنین اتفاقی می افتد، شک نکنید اولین نفری خواهم بود که به روستا برخواهم گشت.
معدن سنگ یا معدن مشکلات!
دهیار این روستا درادامه معدن سنگ روستا را سرمایه و اعتبار «سنجدک» دانست و گفت: در حال حاضر وجود معدن سنگ موجب بروز مشکلاتی نظیر تردد وسایل نقلیه سنگین حامل سنگ در روستا، رعایت نکردن سرعت مجاز توسط رانندگان، گرد و غبار ناشی از تردد تریلی ها، خسارت به برخی محصولات کشت شده اطراف، خرابی مضاعف راه ارتباطی و... شده است.«غلامعلی نظری» همچنین تاکید کرد: مسئولان معدن حتی از انتخاب تمام کارگران خود از میان اهالی روستا هم دریغ کرده اند. «نظری» افزود: برخلاف صورت جلسه ای که در سال ۷۷ در بخشداری کوهسرخ امضا شد، کارگران غیربومی برای این معدن استخدام شدند و این در حالی بود که نیروهای آماده کار در روستا وجود دارد و معضل بیکاری نیز درروستا بیداد می کند.یکی از اهالی روستای سنجدک که ساکن شهرستان کاشمر است به خراسان گفت:  بیش از ۱۰ سال است که در معادن سنگ سایر شهرستان ها مشغول به کار هستم و اکنون نیز در یک معدن سنگ در شهرستان «نطنز» کار می کنم. «مهدی اسماعیلی» ادامه داد: روستای آبا و اجدادی ام از موهبت خدادادی معدن سنگ برخوردار است ولی من برای امرار معاش مجبور به پیمودن مسافت بیش از هزار کیلومتر هستم. وی ادامه داد: اگر به موضوع استخدام نیروهای بومی توجه می شد، اکنون من در شرایط بهتری مشغول به کار بودم.
نامناسب بودن راه ارتباطی
یک عضو شورای اسلامی روستا هم با اشاره به تحقق نیافتن وعده نماینده وقت کاشمر در مجلس شورای اسلامی برای آسفالت جاده روستای داغی به سنجدک تا پایان سال ۱۳۸۹ تاکید کرد: خرابی این جاده به حدی است که هیچ خودرویی حاضر به سرویس دهی به دانش آموزان روستا نیست و همه دانش آموزان مقاطع راهنمایی و دبیرستان که در شهر «ریوش» تحصیل می کنند، مجبورند ۴۰ نفری داخل مینی بوس روستا سوار شوند و به شهر «ریوش» بروند که این خلاف قوانین راهنمایی و رانندگی و کاری بسیار خطرناک است.«علی نصرآبادی» گفت: این روستا در موارد زیادی در فقر امکانات به سر می برد که یکی دیگر از مشکلات آن، نبود خانه بهداشت تمام وقت و کمبود امکانات دارویی و پزشکی است. وی با اشاره به حضور کم رنگ بهورز در روستا گفت: بهورز سنجدک فقط ۲ روز در هفته و با حداقل امکانات در روستا حضور دارد. وی افزود: به دلیل تجهیزات ناکافی، راه ارتباطی نامناسب، برنامه ریزی نادرست برای حضور کارکنان بهداشتی و درمانی مشکلات زیادی برای اهالی روستا به وجود آمده است.«نصرآبادی» همچنین گفت: نزدیک ترین مرکز پزشکی در منطقه در روستای «اوندر» وجود دارد که سرویس دهی مطلوبی ندارد و اهالی از مراجعه به آن رضایت ندارند.
نبود مراکز فرهنگی و تفریحی
عضو دیگر شورای اسلامی روستا با اشاره به نیاز روستا به مراکز فرهنگی، مذهبی و ورزشی گفت: وجود پایگاه مقاومت بسیج گامی مثبت در راستای اهداف فرهنگی و سیاسی انقلاب اسلامی است. «جلال آخرتی» افزود: مهاجرت برخی جوانان جویای کار به کلان شهرها موجب ورود فرهنگ غیربومی و مخرب به روستاست که ممکن است با گذشت زمان منجر به تغییر فرهنگ بومی روستا شود.یکی از اهالی روستا گفت: جوانان پاک و متدین روستا که جویای کار هستند، برای شغل هایی نظیر کار در معادن سنگ، مرغداری ها و... به سایر شهرستان ها مهاجرت می کنند. وی افزود: متأسفانه پس از بازگشت آن ها، شاهد چهره ای کاملاً متفاوت و با لباس هایی مغایر با فرهنگ بومی و برخی مواقع نیز شاهد اعتیاد آن ها به مواد مخدر هستیم.یکی از اهالی روستا با اشاره به تأثیر ورزش بر جوانان گفت: در حال حاضر با وجود نیاز مسلم جوانان و نوجوانان روستا به ورزش، از سازمان دهی تیم های ورزشی و امکانات اولیه ورزشی در سنجدک خبری نیست. «عباسعلی اسماعیلی» افزود: علاقه مندان به ورزش برای خرید توپ باید هزینه را از بین خود جمع کنند.
خشکی قنات ها در حد هشدار است
یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی روستا با تأکید بر بحرانی بودن وضعیت آب برای زمین های کشاورزی روستا گفت: در حال حاضر اکثر قنات های روستا رو به خشکی رفته و این موضوع تاکنون به اطلاع برخی مسئولان رسانده شده ولی تاکنون هیچ اقدام موثری صورت نگرفته است.«بمانعلی شعبانی» یکی از عوامل مهاجرت اهالی روستا را ضعف در فعالیت های کشاورزی و دامداری دانست و گفت: احداث سد و چاه موتور در روستا می تواند گام موثری برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان باشد.یکی دیگر از اهالی روستا که در مشهد ساکن است، نیز با قدردانی از توجه اخیر مسئولان به این روستا، خواستار همت مضاعف آنان در محرومیت زدایی روستا و سرعت بخشیدن به تحقق وعده ها شد. «جواد جوادی» افزود: تاکنون بارها درباره مشکلات روستا با فرماندار کاشمر گفت و گو کرده ام که وی نیز قول حضور در روستا و مشاهده مشکلات مردم از نزدیک را داد و طبق وعده خود در روستا حاضر شد و به درد دل روستاییان گوش داد.وی افزود: در شرایط کنونی که نظام مقدس اسلامی توجه خاصی به اقتصاد و به ویژه تولید ملی دارد نباید با کم توجهی به زمینه های بالقوه در یک روستا، موجب تبدیل نیروی مولد به نیروی خدماتی شد. وی تصریح کرد: مهاجرت هر یک از ساکنان روستا موجب روآوردن آن ها به مشاغل خدماتی و کاذب می شود و این موضوع با شعار «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» سازگار نیست.وی همچنین خاطر نشان کرد: همان طور که شاهد هستیم در چند سال اخیر نام گذاری سال ها توسط مقام معظم رهبری مرتبط با موضوع اقتصاد بوده است و اصلاح الگوی مصرف، همت مضاعف، کار مضاعف و جهاد اقتصادی نشان از اهمیت اقتصاد از دیدگاه ایشان است. «جوادی» گفت: بی شک زمینه فعالیت پررونق کشاورزی در روستاها فراهم است. وی توجه به منابع انسانی، تشویق ساکنان به ماندن در روستا و تلاش برای رفع محرومیت از روستا را از جمله گام های تحقق شعار سال جاری دانست.
پاسخ چند مسئول به مشکلات مردم روستا
در ادامه خبرنگار ما به سراغ بخشدار کوهسرخ رفت. وی درباره خانه بهداشت روستا گفت: با توجه به کمبود نیرو و اقماری بودن روستای «سنجدک» نسبت به روستای «داغی»، بهورز مجبور به پشتیبانی هر ۲ روستا با هم است.«علیرضا آقابیگی» در پاسخ به این که آیا این روستا با حدود ۱۰۰ خانوار روستایی و معدن سنگ که جزو مشاغل حادثه خیز است، نیاز به حضور یک بهورز تمام وقت ندارد؟ گفت: کمبود بهورز عامل اصلی بروز مشکل است و در آینده ای نزدیک تلاش خواهیم کرد که زمان فعالیت خانه بهداشت را افزایش دهیم و آن را نیز مجهز کنیم.
وی درباره مشکلات معدن سنگ روستا گفت: در آینده نزدیک جلسه ای با حضور مسئولان معدن و اهالی روستا برای بررسی مشکلات و اختلاف نظرها برگزار خواهیم کرد.وی درباره مشکل راه ارتباطی روستا گفت: احداث جاده یک طرح هزینه بر می باشد که مستلزم تأمین بودجه های کلان است. بخشدار کوهسرخ با این وجود وعده تکمیل وضعیت نیمی از جاده را تا آبان جاری به خبرنگار «خراسان رضوی» داد.بخشدار کوهسرخ مشکل نبود مجوز برای حفر چاه عمیق را وابسته به نظر سازمان آب منطقه ای دانست و گفت: با توجه به این که این منطقه، منطقه برداشت ممنوع آب است تحقق این کار مقدور نیست. وی در عین حال اظهار امیدواری کرد موضوع حفر چاه را از طریق جلسات استانی با فرماندار کاشمر پی گیری کند.بخشدار کوهسرخ همچنین آموزش کمک های اولیه، اجرای طرح مهارت های زندگی و پشتیبانی از تیم های ورزشی روستا را نیز در آینده امکان پذیر دانست.در ادامه رئیس جهاد کشاورزی کوهسرخ نیز درباره امکان استفاده اهالی از تسهیلات ارزان قیمت توسعه اماکن دامی گفت: هر کدام از اهالی که دارای طویله باشند، می توانند برای اخذ مجوز لازم به جهاد کشاورزی مراجعه و از این تسهیلات استفاده کنند. وی تصریح کرد: این تسهیلات ۶ ساله و با نرخ سود ۷درصد خواهد بود.«علی اکبری» همچنین درباره لای روبی قنات های روستا گفت: اهالی روستا می توانند با معرفی یک نماینده از روستا به جهاد کشاورزی، اقدامات لازم را برای اعزام مغنی و کارشناس به قنات ها و لای روبی آن انجام دهند.رئیس جهاد کشاورزی کوهسرخ موضوع صدور مجوز حفر چاه عمیق را در حیطه اختیارات سازمان آب منطقه ای دانست و گفت: پس از اخذ مجوز از سازمان مذکور جهاد در حفر چاه همکاری خواهد کرد.رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان کاشمر هم درباره احداث سد در رودخانه «دهانه آقامحمد» گفت: اجرای این پروژه بودجه های کلان را می طلبد. رئیس صندوق مهر امام رضا(ع) کاشمر با اشاره به تأخیر اهالی روستا در جذب وام ها گفت: تأخیر اهالی به گونه ای بود که اعتبار موجود تمام شد.«واعظی» به اختصاص اعتبار جدید در آینده ای نزدیک اشاره کرد و گفت: به محض وصول اعتبارات از استان، سهمیه ای به روستاها ابلاغ خواهیم کرد و روستای «سنجدک» نیز در اولویت قرار خواهد گرفت.مسئول اطلاعات و عملیات حوزه بسیج امام حسن(ع) کوهسرخ با اشاره به اختصاص بودجه های فرهنگی به روستاهایی که پایگاه مقاومت بسیج دارند، گفت: اهالی نامه ای مبنی بر واگذاری زمین برای احداث پایگاه به حوزه ارسال کنند تا در اسرع وقت نسبت به نقشه برداری و تأمین بودجه اقدام شود.«محمدرضا آسوده» همچنین حمایت دهیاری و اهالی روستا را برای تکمیل پایگاه بسیج خواستار شد.وی در پایان گفت: پس از تکمیل پایگاه بسیج، برای احداث خانه عالم نیز در روستای سنجدک اقدام خواهیم کرد.


نوع مطلب : اقتصادی  اجتماعی  کشاورزی 

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

Admin Logo

گروه فرهنگی پژوهشی روستای ایور 


نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.irشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic