اخبار منطقه کوهسرخ

ارسال مطالب این سایت به ایمیل شما

برای دریافت آخرین اخبار این سایت ایمیل خود را در زیر وارد کنید

Delivered by FeedBurner


ایور روستای شاداب تر و پویاتر از ماسوله گیلان

نویسنده : شریعتی
تاریخ:سه شنبه 4 مهر 1391-09:03

گفته می شود ایور از واژه " ایوار" گرفته شده که به معنی محل غروب خورشید است .اهالی بر این اعتقادند که  ایور به معنای "ای وار" یعنی محل طلوع خورشید است. عده ای معتقدند این واژه اشاره به مفهوم آبور یعنی جایی که آب زیاد است، دارد. چشمه های متعددی این روستا را در بر گرفته است. برخی بر این اعتقادند که " ایور " اشارات به تیغه های کوه های اطراف روستا دارد.
ایور زادگاه شیخ محمد حسین اشراقی ایورست. این عالم بزرگوار در 124 سال قبل در 1267 ه. ش متولد شد. در حوزه علمیه نجف اشرف تحصیل کرد و به جرگه اساتید دارالفنون تهران پیوست . بعد از مدتی ترک پایتخت کرد و به زادگاهش برگشت . او بانی اولین مدرسه به سبک جدید در کوهسرخ به سال 1302 ه.ش بود. مزار وی در حال حاضر زیارتگاه است. وجود 21 شهید گواه غیرت اهالی این روستا در حمایت از میهن و نظام است . هم اینک هزار و 800 نفر از اهالی روستا در پایگاه بسیج روستا عضویت دارند. حضور مستمر 5 روحانی بومی در روستا و همت آنان در انجام امور مسجد جامع ، دو مسجد دیگر روستا و هئیات و تکایای آبادی و برگزاری محافل قرآنی و قرائت ادعیه ، سندی بر اهتمام مردم ایور در حفظ ارزش های اسلامیست.
ایور مرکز دهستان برکوه، در شمال شرق مرکز شهرستان کاشمر، در بخش کوهسرخ و در غرب استان خراسان رضوی واقع شده است. روستاهای کوشه ، کوشه نما،تنورجه ، موشک و نامق همسایگان این آبادی هستند. این روستا با 850 خانوار دارای 4000نفر جمعیت می باشد. این روستا بزرگترین و پرجمعیت ترین منطقه کوهسرخ بعد از ریوش می باشد. از نظر جمعیتی نیز رتبه سوم شهرستان را دارد. جمعیت روستا در سی سال اخیر ثابت بوده است.فاصله این روستا تا مرکز بخش 14 کیلومتر و تا کاشمر 39 کیلومتر میباشد.
روستای ایور
ایور برای شکوفایی صنعت گردشگری همه چیز دارد.بافت قدیمی،شباهت خاص روستا به ماسوله، طبیعت اطراف آبادی و وجود انواع چشمه ها و ارتفاعات و اولنگ ها و تنک ها و بادامستان ها در کنار بقایای قلعه ایور و خرابه های شهر تاریخی چوقان متعلق به عهد صفوی از جمله جلوه های این روستا در حوزه گردشگری است. به راحتی در این روستا می توان شاهد رشد گردشگری در عرصه ، سلامت اکوتوریسم،طبیعت گردی ، ورزش ،گردشگری علمی ،شکار و مردم شناسی باشیم . کوه های با صفای پیگدار،کرکس،موندرک،خوشروی، گورتاریک ،تنگل راست و یورتمیر در کنار دشت های ، کال سرخ ، تنک جنگلدار، تنک گو،تنک علی آباد و تنک عشق آباد باعث خلق منظره های سحرانگیزی شده است .
ایور را از روستاهای کهن ترشیز بدانیم. گویش اهالی در کنار آداب و رسوم آنان و آیین های سور و سوگشان گواه قدمت آبادی است. سه سال قبل شورا و دهیار روستا طی نامه ای از اداره میراث فرهنگی خواسته اند تا به آثار تاریخی این روستا توجه کنند. هنوز پاسخی عملی به این نامه داده نده است. ایور بسان برخی از آبادی های ترشیز دارای مزار پیر هستند. مزار یکی از پیرها مرسوم به پیرباباعرب در دوران طاغوت در مسیر راه منتهی به نامق قرار گرفته است ، به باور اهالی در محلی که آسفالت از روی قبر این پیر رد شده است هر از گاهی تصادفی رخ میدهد.هنوز اهالی از درخت بنه مزار پیر به نیکی یاد میکنند. در روزگار گذشته آیین دعای باران در کنار این مزار برگزار میشد.
پیر دیگر روستا در میان باغات روستا قرار دارد .سنگ افراشته های با خطوط کهن و نقش های خاص با قطر زیاد این مزار را احاطه کرده بودند. سارقان آثار تاریخی تعدادی از این میل ها  و سنگ مزار ها را به یغما برده اند. چاه آب واقع در بلندای روستا از سالیان دور تامین کننده آب شرب اهالی است. این چاه در میانه قلعه قدیمی روستا قرار داشت. هر از گاهی در هنگام پی کنی و حفاری های مختلف شاهد عیان شدن انواع گالری ها ( سو ها ) در پیرامون قلعه کهن هستیم. این قلعه مامن اهالی در حملات اشرار و یاغیان و ازبکان و تراکمه بوده است. هنوز اهالی خاطرات تلخ پدرانشان را از حضور ترکمانان بازگو می کنند.
وجود 15 قنات و 8 چاه عمیق گواهی بر اهتمام اهالی بر کشت و زرع و دامداری است.. بعضی از قنوات عمری طولانی دارند و به باور اهالی روستا مربوط به دوران بنی امیه و بنی عباس هستند. در حال حاضر ده قنات نظیر: بنگول ، ترنی ، ایور ، عشق آباد ،چوقان ، بصری و علی آباد دارای آبدهی مطلوب هستند. چشمه های : قینار ، اشراقی ، اولنگ ، ایور و .... در کنار چاه کهنسال روستا واقع در تژه از منابع تامین آب هستند. خشکسالی 13 سال اخیر و سرمازدگی های هر از گاهی باعث خشک شدن بخش اعظمی از بادامستانهای نقاط مختلف کوهسرخ شده است. اما بادامستانهای ایور به لطف الهی شاداب و بالنده هستند. بادامستان ها به حدی وسعت دارند که می توان آنها را جنگل بادام نامید. بد نیست بدانید این مجموعه از سوی منابع طبیعی ملی اعلام شده است .این موضوع اعتراض بادامکاران را در پی داشته است. حل اختلافات موجود در این راستا از دغدغه های مردم روستاست.
وجود باغات آباد زیبایی روستا را دو چندان کرده است . در کنار باغات بادام ، دیدن باغات گیلاس ، گوجه درختی ، زردآلو ،سیب ، انگور،گردو (جوز) و هلو و ..... لطفی دگر دارد.در اراضی این روستا محصولاتی چون زعفران ، سیب زمینی ، یونجه ، جو و گندم و انواع صیفی جات کشت می شود. ارتفاعات پیرامون روستا از نظر وجود گیاهان داروئی بسیار غنی می باشند .چمنزار های طبیعی اطراف روستا پذیرای اهالی و گردشگران است .چشمه نمک با تمام عجایبش و آبشار و آرامش دره منتهی به آن از دیگر دیدنی های این روستای کوهستانی است.

مشکلات روستای ایور
دهیار ایور با تقدیر از اقدامات انجام شده توسط مسئولین در این روستا ، تلاش دارد تا توجه آنان را به برطرف نمودن باقی مشکلات آبادی جلب کند. از دید علی اثنا عشری اجرای کامل طرح هادی برای اهالی بدل یه یک آرزو شده است. گویا طرح هادی در 50 درصد روستا اجرا شده است. در گذر زمان همان بخشی که طرح هادی اجرا شده نیاز به بهسازی دارد. راه میان روستا که محل تردد اهالی آبادی های اطراف است، از پس سالها همچنان خاکی است . دهیار این آبادی خواهان بهبود وضعیت لوله کشی روستاست. 50درصد لوله ها مربوط به 27 سال قبل است. لوله گذاری های سالیان اخیر هم با معضل نشتی مواجه هستند. اجرای طرح فاضلاب روستا و تصفیه آن از دیگر خواسته ها و نیازهای اساسی روستاست.
ایور از جمله آبادی های پیشتاز در بهرمندی از انرژی خورشیدی است. در حال حاضر دو حمام روستا مجهز به آبگرمکن خورشیدی می باشند. اثناعشری با تقدیر از فعالیت دو خانه بهداشت در این آبادی ، عدم حضور شبانه روزی پزشک در مرکز درمانی روستا را از مشکلات اهالی می داند . یک پزشک سه روز در هفته در این مرکز آن هم تا ظهر مستقر است.بعضی روزها هم پزشک اعزامی به نامق دقایقی در مرکز مذکور حاضر میشود. در این میان اگر فردی دچار مشکل شود باید با کلی هزینه و کرایه ماشین به ریوش مراجعه کند . این موضوع در زمستان و زمان برف و بسته بودن چند روزه راه ارتباطی به سایر نقاط به مصیبت تبدیل می شود. در وضعیت موجود یک تزریق 1000تومانی برای اهالی بالغ بر ده هزار تومان آن هم با صرف کلی زمان ،خرج بر میدارد.
دهیار اشاره به همت عالی اهالی در توجه به عمران و آبادانی روستا متذکر می شود : اهالی در سال 89 بالغ بر 500میلیون ریال جهت ساخت سالن ورزشی به حساب اداره کل ورزش و جوانان استان واریز کردند. متاسفانه کار در مرحله فونداسیون متوقف شده است . این روستا فاقد مجتمع فرهنگی ، کتابخانه ، و پارک می باشد .
اثناعشری این روستا را دارای ظرفیت های مطلوبی در حوزه: قالی بافی، موزاییک سازی ، فرت بافی ، تولید نان محلی و شیرینی ، صنایع بسته بندی ، زنبور داری و مرغداری می داند و خواهان توجه مسئولان به توانمندی های این آبادی و اعطای تسهیلات برای توسعه صنایع کوچک و زود بازه و در نهایت اشتغالزایی شد.
وی در ادامه خواهان تامین سوخت زمستانی(نفت سفید) روستا در ماه جاری برای ذخیره سازی شد. دهیار ایور ایجاد مخزنی برای ذخیره سازی بنزین جهت وسایل نقلیه اهالی را یک ضرورت می داند و تاکید می کند در حال حاضر باید 24 کیلومتر را برای  تامین بنزین رفت و برگشت . دهیار ایور موضوعاتی چون: موافقت با ایجاد خط تاکسی ویژه روستا یا خط واحد و راه اندازی مجدد مهد کودک را از دیگر مسایل روستا ذکر کرد. در حال حاضر ایور در مسیر محور ریوش به تربت حیدریه قرار دارد و بخش اعظمی از این مسیر خاکی است. اگر این راه با زیرسازی مطلوب بهسازی شود می توان امیدوار بود که ایور همای توسعه را در آغوش گرفته و به عنوان دومین شهر بخش کوهسرخ و در اینده شهرستان کوهسرخ معروف خاص و عام شود.
دو هفته نامه سرو کاشمر : شماره 102 /  29شهریور1391
 


نوع مطلب : كوهسرخ و كاشمر 

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

Admin Logo

گروه فرهنگی پژوهشی روستای ایور 


نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.irشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic