اخبار منطقه کوهسرخ

ارسال مطالب این سایت به ایمیل شما

برای دریافت آخرین اخبار این سایت ایمیل خود را در زیر وارد کنید

Delivered by FeedBurner


تخریب تفرجگاه های مسیر «کاشمر- کوهسرخ» و واکنش مسئولان

نویسنده : شریعتی
تاریخ:پنجشنبه 11 آبان 1391-09:34

در مجاورت مناطق کویری و خشک، منطقه زیبای کوهستانی کوهسرخ با آب و هوایی معتدل، سرد و کوهستانی وجود دارد. هنگامی که از کاشمر به سمت شمال استان در حرکت هستید کوه های مرتفعی را می بینید که در پشت آن ها، منطقه کوهستانی و زیبای کوهسرخ واقع شده است.طبیعت زیبای این منطقه موجب شده است که گردشگران زیادی به کوهسرخ سفر کنند و از طبیعت زیبای این جاده لذت ببرند. بسیاری از افرادی که برای اولین بار از این مسیر بازدید می کنند، زیبایی ها و پیچ و خم های آن را با جاده چالوس و هراز مقایسه می کنند. زیبایی های طبیعی این مسیر موجب جذب گردشگران زیادی از شهرستان های اطراف است به طوری که در روزهای تعطیل، افراد زیادی در این مسیر کوهستانی ۳۰ کیلومتری ساکن می شوند، اما متأسفانه طبیعت این منطقه به شدت در حال تخریب است و این مسیر زیبا به دلیل استقبال و استفاده زیاد مردم همواره در معرض بحران قرار گرفته است که مسئولان باید توجه ویژه ای به حفظ زیبایی های این مسیر داشته باشند. بسیاری از نقاط مسیر توسط برخی افراد حصارکشی شده است که ورود و استفاده مردم را از قسمتی از رودخانه غیرممکن می کند. در برخی دیگر از قسمت های این مسیر هم نوشته هایی با این عنوان که «این ملک، باغ شخصی است و ورود به آن ممنوع است دیده می شود.»گزارش عینی خراسان حاکی است خانواده های زیادی در طول ایام هفته از این مسیر بازدید می کنند و به برخی امکانات رفاهی در طول مسیر نیاز دارند. نظارت بر کافه های تأسیس شده در مسیر هم نیازمند همکاری مسئولان برخی ادارات شهرستان کاشمر است تا اقدام لازم برای سالم سازی این مسیر انجام شود . همچنین این مسیر به دلیل نداشتن متولی خاص برای پی گیری، موجب سوء استفاده برخی افراد سودجو و ساخت و سازهای غیرمجاز شده است. یکی دیگر از مشکلات این مسیر، جمع آوری نشدن زباله هاست که باید برای جمع آوری آن ها متولی خاصی وجود داشته باشد.
نکته جالب این که برخی مسئولان هم نسبت به این وضعیت، معترض هستند. به طور مثال رئیس اداره حفاظت محیط زیست کاشمر در گفت و گو با خراسان رضوی با انتقاد از وضعیت زیست محیطی این مسیر می گوید: تفرجگاه ها، مکان هایی عمومی برای استفاده همگان است. «محمد مهدی توکلی» ادامه داد: حفظ محیط زیست و پاکیزگی این اماکن زیبا مستلزم مشارکت عمومی و همگانی است. وی افزود: جاده «کاشمر- کوهسرخ» با چشمه های زیبا، طبیعت بکر، صخره ای بودن و قابلیت های زمین شناسی آن شرایط ویژه ای را برای جذب گردشگر به این منطقه کوهستانی فراهم کرده است. وی تصریح کرد: حفظ محیط زیست طبیعی، چشم اندازهای بکر و حفاظت از بستر رودخانه فصلی توجه ویژه و همگانی را می طلبد. وی افزود: برخی گردشگران با رها کردن زباله ها به ویژه مواد پلاستیکی در طبیعت و برخی اوقات پرتاب آن به داخل مسیر رودخانه باعث آلودگی زیست محیطی و ایجاد مناظری ناخوشایند در این مسیر می شوند. وی گفت: در صورت ادامه انباشت زباله ها، آینده تلخی برای این مسیر طبیعی و زیبا رقم می خورد. وی با اشاره به میزان پایداری مواد پلاستیکی در طبیعت گفت: تجمع مواد پلاستیکی در طبیعت که پایداری بالایی نیز دارد، ضربه مهلکی بر طبیعت زیبای این مسیر است. وی همچنین با انتقاد از حصار کشی های غیرمجاز باغ های اطراف رودخانه جاده کاشمر به کوهسرخ خاطر نشان کرد: رفتار کنونی با تفرجگاه های طبیعی این مسیر، به سود طبیعت زیبای این منطقه نیست و اگر از تخریب این مسیر جلوگیری نشود در آینده ای نزدیک، تفرجگاهی در این مسیر نخواهیم داشت.
وی گفت: اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کاشمر برای مدیریت و ساماندهی زباله ها در تفرجگاه های شهرستان به ویژه مسیر جاده کاشمر به کوهسرخ اقدامات زیادی انجام داده است. «توکلی» یکی از اقدامات این اداره را دیوار نویسی در مسیر جاده با مضامین زیست محیطی دانست و گفت: توسعه فرهنگ زیست محیطی از مهم ترین اقدامات اجرایی است. وی گفت: برای جمع آوری زباله های گردشگران، ظرف های مخصوص جمع آوری زباله در پارکینگ های عمومی این مسیر نصب شد که با استقبال مردم مواجه شد. «توکلی» در ادامه با بیان این که کافه های واقع در این مسیر شناسایی شدند و برای آن ها پرونده تشکیل شد، گفت: برای حفاظت بیشتر از محیط زیست، کافه ها را به جمع آوری پسماندها، احداث سرویس بهداشتی و تخلیه نکردن فاضلاب در داخل بستر رودخانه ملزم و برای واحدهای آلاینده محیط زیست اخطار کتبی صادر کردیم.
رئیس اداره آب منطقه ای کاشمر نیز در گفت و گو با خراسان رضوی اظهار داشت: اکنون هم به هیچ کس مجوز کاشت درخت و ساخت و ساز جدید حتی در باغ های شخصی را در محدوده رودخانه نمی دهیم.
«باباغیبی» افزود: در گذشته برخی درختان داخل رودخانه برای امنیت بیشتر مسافران قطع شده است و در آینده نیز احتمال آن هست. وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر علت ایجاد وضعیت بحرانی طبیعت این مسیر گفت: این محدوده، منطقه حفاظت شده ای نیست که مسئول خاصی داشته باشد.
وی مدعی شد: سیم خاردارهای برخی قسمت های مسیر که نشان از تملک غیرقانونی افراد دارد، جمع آوری شده است. رئیس اداره راه  و شهرسازی شهرستان کاشمر هم در گفت و گو با خراسان رضوی اظهار داشت: از زمانی که به این پست منصوب شده ام، اجازه ساخت و ساز در حریم جاده را به هیچ کس نداده ام. «مهندس ابراهیمی» افزود: در اوایل حضورم در این پست، از ادامه ساخت یک ویلای نیمه کاره در این مسیر جلوگیری شد و اکنون هم هیچ مجوزی صادر نمی شود.
خراسان رضوی - مورخ پنج‌شنبه 1391/08/11 شماره انتشار 18258
نویسنده: مهدی جوادی


نوع مطلب : كوهسرخ و كاشمر 

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

Admin Logo

گروه فرهنگی پژوهشی روستای ایور 


نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by weblogi.irشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic